Katedra asijských studií Filozofické fakulty UP v Olomouci chce zvýšit uplatnění absolventů v praxi.
Zajímáte se o cizí kultury? Láká vás dálný východ? Nebo dokonce přímo Čína a vše s ní spojené? Pokud jste si alespoň na jednu otázku odpověděli kladně a rádi byste čínštinu studovali, Univerzita Palackého v Olomouci přináší pozitivní zprávy.
Zejména v oblasti uplatnění absolventů čínské filologie chce Katedra asijských studií Filozofické fakulty UP pomocí projektu Čínština pro praxi, jenž spustila 1. listopadu 2010, zlepšit absolventské možnosti.
Hlavním pilířem je internetový Portál čínských studií, který vznikl pro účely katedry na základě volně šiřitelného softwaru. Ten je propojen s připravovanou encyklopedií hesel zaměřených na čínskou literaturu, moderní dějiny, geografii, jazyk, sémiotiku a myšlení. Pro registrované uživatele tak budou od začátku zimního semestru akademického roku 2012/13 na Portálu čínských studií volně dostupné výukové materiály, encyklopedická i slovníková hesla.
Pro pedagogy je v současnosti hlavním cílem inovace stávajících předmětů zaměřených na výuku jazyka a reálií spolu se zařazením předmětů nových. Ty směřují k praktickým dovednostem a ke zvyšování specializace studentů. Od loňského akademického roku 2011/12 jsou na UP nově vyučovány předměty Pedagogika čínštiny, Ekonomická geografie Číny, Řízení znalostí v interkulturním prostředí a Čínská literatura ve filmu.
Od příštího akademického roku 2012/13 se navíc portfolio vyučovaných předmětů rozšíří o Úvod do čínského myšlení, Identitu v kulturní sféře Číny a Sémiotiku Číny.
Největší zájem mezi studenty vzbuzuje předmět Praxe, díky kterému studenti rozvíjí praktické dovednosti přímo ve firmách, školách nebo neziskových organizacích. Spolupráce funguje k oboustranné spokojenosti, neboť náklady spojené s praxí hradí univerzita právě z realizovaného projektu.
V rámci projektu vytváří zaměstnanci univerzity elektronickou encyklopedii na základě wiki, jež obsahuje hesla k jednotlivým tematickým okruhům daného oboru. Zároveň vzniká i elektronický čínsko-český slovník, který by měl ve finále obsahovat přibližně 40 000 hesel. Právě proto jej odborníci řadí k největším lexikografickým počinům české sinologie za posledních několik let.
Zdroj: TZ UP v Olomouci
čínská filologie · čínština · Filozofická fakulta · Katedra asijských studií · Portál čínských studií · UP
Linkuj | Jagg | Delicious | Facebook | vybrali.sme.sk
Komentáře